W związku z wprowadzeniem rozporządzenia RODO nasuwa się wiele pytań co nauczycielom wolno, a czego nie wolno w kontekście przetwarzania danych osobowych uczniów. Poniżej lista najczęściej pojawiających się pytań:
Czy nauczyciel może wezwać ucznia do tablicy po nazwisku?
Nauczyciel może zwracać się do ucznia po imieniu i nazwisku. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty i ustawą – Prawo oświatowe nauczyciel nie potrzebuje zgody, jeśli przetwarza dane uczniów w celach wynikających z tych ustaw, a związanych z nauką i wychowaniem uczniów.
Czy ucznia wyróżniającego się w nauce można wyczytać z imienia i nazwiska na szkolnej akademii?
Nauczyciel może wyczytać imię i nazwisko wyróżniającego się w nauce ucznia na akademii szkolnej. Tak jak powyżej zostało wskazane, szkoła nie potrzebuje zgody, jeśli przetwarza dane uczniów w celach wynikających z tych ustaw, a związanych z nauką i wychowaniem uczniów.
Czy nauczyciel może na wywiadówce udzielić informacji o ocenach uczniach jego babci?
Tak, jeżeli wcześniej rodzice lub opiekunowie prawni upoważnili babcię do uzyskiwania takich informacji. Formą takiego upoważnienia jest przykładowo karteczka, na której rodzice zaznaczają, jakie dane nauczyciel może przekazywać babci.
Czy nauczyciel może sprawdzać klasówki i wypracowania w swoim domu?
Tak, jednak pod pewnymi warunkami. Nauczyciel musi zadbać o to, by klasówki odpowiednio zabezpieczyć i aby nie trafiły one w niepowołane ręce.
Komu nauczyciel może udzielić informacji o uczniu?
Informacje o uczniu przekazywane są wyłącznie rodzicom lub prawnym opiekunom, bądź też osobom upoważnionym przez rodziców lub opiekunów prawnych (bądź pełnoletnich uczniów) we wskazanym przez nich zakresie.
Czy nauczyciel może czytać oceny na głos?
Zagadnienie to budzi pewne wątpliwości. Oceny uczniów nie są danymi które podlegałyby szczególnej ochronie. Ujawnienie danych jest jednak ich przetwarzaniem – i dla takiej praktyki trzeba wskazać podstawę prawną. Ustawa o systemie oświaty wskazuje przy tym, że oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców – a nie dla pozostałych uczniów w klasie. Należy także pamiętać że taka praktyka może wiązać się z ingerencją w prywatność uczniów, powodować u nich dyskomfort. Raczej nie powinny być zatem czytane na głos – chyba że uczniowie bądź ich rodzice wyrażą na to zgodę.
Czy nauczyciel może zamieszczać zdjęcia uczniów w internetowym albumie, do którego dostęp ma każdy, kto wejdzie na stronę WWW?
Tak, ale co do zasady tylko po uzyskaniu zgody osób, które są na zdjęciach lub w przypadku niepełnoletnich uczniów – rodziców lub opiekunów prawnych. Publikacja fotografii na stronie internetowej szkoły nie jest realizacją jej ustawowego zadania.