Nieustanny rozwój technologii powoduje powstawanie nowych wyzwań i zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Bez wątpienia urządzenia mobilne zyskały ogromną popularność. Wraz z ogromnym zainteresowaniem, również bezpieczeństwo urządzeń mobilnych staje się „gorącym tematem”. Wzrasta bowiem ryzyko związane z zagrożeniami sieciowymi. Poniżej przedstawiamy garść informacji, które pomogą zachować odpowiedni stopień bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.
Podstawy bezpieczeństwa, czyli hasło
Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest ustawienie hasła o odpowiednim stopniu skomplikowania. Wykorzystuj trudne do odgadnięcia hasła lub skorzystaj z możliwości jakie daje czytnik odcisku palca. Pomoże to dodatkowo chronić Twoje dane w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia.
Sprawdź jak wdrożyć RODO w twojej organizacji
Ochrona systemu, czyli antywirus
Choć może wydawać się to niezrozumiałe, korzystanie z programu antywirusowego nie dla wszystkich użytkowników jest normą, w szczególności, gdy mówimy o takich urządzeniach jak smartfon czy tablet.
Korzystanie z programu antywirusowego pozwala wykrywać i blokować zagrożenia, jeszcze przed wystąpieniem negatywnych skutków dla bezpieczeństwa danych.
Tylko urządzenia wspierane przez producentów
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych to także aktualizacja oprogramowania. Korzystaj z urządzeń i programów, które są nadal wspierane i aktualizowane przez producenta. Zmniejsza to ryzyko związane z wystąpieniem błędów bezpieczeństwa. Biorąc od uwagę powszechną dostępność do informacji o lukach systemowych, korzystanie z urządzeń niewspieranych przez producenta naraża na wysokie ryzyko przetwarzane dane.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych a aplikacje
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych na swoje odzwierciedlenie także w wyborze aplikacji. Przed ściągnięciem na nasze urządzenie wybranej aplikacji, postarajmy się dowiedzieć więcej o samym programie, jak również o producencie. Pobieraj aplikacje jedynie z oficjalnych sklepów. Zapoznaj się także z warunkami korzystania z aplikacji, określają one m in. do jakiego typu danych osobowych aplikacja będzie miała dostęp, a także czy producent będzie udostępniać dane stronom trzecim. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie odpowiedniego programu zapewniającego bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Służy on do oceny wszystkich aplikacji znajdujących się na urządzeniu, a w razie potrzeby- informuje właściciela urządzenia o obecności szkodliwego oprogramowania.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych a Internet
Pamiętaj, że niektóre publiczne sieci bezprzewodowe mogą być niezabezpieczone. Kiedy jesteś do nich podłączony, treści które przesyłasz mogą być widoczne dla innych. Dlatego też nie korzystaj z nich, kiedy logujesz się do bankowości internetowej, serwisu społecznościowego czy poczty mailowej. Jeśli już musisz skorzystać z tej opcji, użyj połączenia VPN, czyli połącznia gwarantującego prywatne i bezpieczne korzystanie z Internetu. Wszystkie wykonywane operacje są szyfrowane, a w przypadku próby przechwycenia danych dostępne będą jedynie zakodowane, niezrozumiałe informacje.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych a ataki socjotechniczne
Ataki socjotechniczne to szereg działań opierających się o metody manipulacji, które mają za zadanie nakłonienie użytkownika do podjęcia określonych działań. Socjotechnika ma na celu obejście wszelkich zabezpieczeń technologicznych, a za cel obiera nas jako użytkowników.
Zachowaj szczególną ostrożność w sytuacji gdy, np. :
– otrzymasz wiadomość z niewiadomego źródła z załącznikiem do pobrania,
– otrzymasz link oferujący możliwość pobrania za darmo określonej aplikacji,
– otrzymasz prośbę przekazania określonych informacji na wskazany adres mailowy.
Jednym z popularnych ataków jest chęć uzyskania określonych informacji drogą telefoniczną pod wiarygodnie brzmiącym pretekstem. Możesz na przykład zostać poproszona o weryfikację tożsamości celem otrzymania istotnej informacji z banku. Rozmówca może nalegać także, abyś na przykład zalogował się do bankowości internetowej poprzez przesłany droga SMS-ową link w celu zmiany, rzekomo utraconego hasła.
Pamiętaj, że atakujący cały czas udoskonalają swoje techniki manipulacyjne wykorzystując przy tym różne okoliczność, takie jak np. późna pora kontaktu i zmęczenie ofiary, sytuacje ekonomiczną czy społeczną.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych w dużej mierze zależy od przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez użytkowników końcowych. Mowa tutaj o wykorzystywaniu urządzeń na własne potrzeby, ale także w sytuacjach służbowych. W tym drugim kontekście to firmy jako administratorzy będą zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa technicznego urządzeń mobilnych oraz właściwego przeszkolenia pracowników.