Zapewnienie bezpieczeństwa informacji jest nieustannym wyzwaniem, ponieważ technologie i zagrożenia stale ewoluują. Organizacje muszą stosować odpowiednie więc środki ochrony, jak również monitorować i aktualizować swoje podejście do bezpieczeństwa, aby pozostać odpornym na współczesne zagrożenia. Na bezpieczeństwo informacji składa się działanie wszystkich pracowników danej organizacji, dlatego też tak ważne jest prawidłowe ich przeszkolenie z tego zakresu.
Na czym polega bezpieczeństwo informacji?
Bezpieczeństwo informacji jest dziedziną zajmującą się ochroną informacji przed nieautoryzowanym dostępem, modyfikacją, ujawnieniem czy zniszczeniem. Głównym celem bezpieczeństwa informacji jest zapewnienie poufności, integralności i dostępności danych oraz systemów informatycznych. Jedną ze składowych zapewnienia bezpieczeństwa informacji jest szkolenie pracowników. Większość niepożądanych działań jak na przykład wyciek informacji to skutek działania ludzkiego. Dlatego niezwykle istotna jest edukacja użytkowników w zakresie bezpieczeństwa informacji, aby zminimalizować ryzyko ludzkich błędów i nieświadomych działań, które mogą prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa.
Szkolenie z cyberbezpieczeństwa
Niezwykle istotne jest szkolenie z zasad cyberbezpiczeństwa. Wyszkolony pracownik to bowiem mniejsze ryzyko pojawienia się sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie. Odbycie szkolenia z cyberbezpieczeństwa obecnie jest tym łatwiejsze, że można je zrealizować w formie zdalnej. Cena takiego szkolenia jest zależna między innymi od jego zakresu i złożoności, personalizacji szkolenia (dostosowanie do danej branży). Odpowiednio przygotowane szkolenie powinno w sposób zrozumiały i jasny przedstawiać kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem informacji jak uwierzytelnianie wieloetapowe, tworzenie silnych haseł, korzystanie z bezpiecznych urządzeń i sieci. RK RODO przeprowadza szkolenia z cyberbezpieczeństwa. Dlatego jeżeli potrzebujesz wsparcia w przeszkoleniu swoich pracowników, skontaktuj się z nami.
Kto przeprowadza szkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych?
Szkolenia z zakresu informacji niejawnych są obowiązkowe i co istotne jednorazowe ich wykonanie jest nie jest wystarczające. Szkolenie należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Zgodnie z art. 19 ustawy o ochronie informacji niejawnych szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych:
1) przeprowadzają odpowiednio ABW lub SKW – dla pełnomocników ochrony i ich zastępców oraz osób przewidzianych na te stanowiska, przedsiębiorców wykonujących działalność jednoosobowo, a także dla kierowników przedsiębiorców, u których nie zatrudniono pełnomocników ochrony;
2) przeprowadzają odpowiednio ABW lub SKW, wspólnie z pełnomocnikiem ochrony – dla kierownika jednostki organizacyjnej, w której są przetwarzane informacje niejawne o klauzuli „ściśle tajne” lub „tajne”;
3) organizuje pełnomocnik ochrony – dla pozostałych osób zatrudnionych, pełniących służbę lub wykonujących czynności zlecone w jednostce organizacyjnej;
4) przeprowadza ABW – dla posłów i senatorów.
Ile trwa szkolenie z informacji niejawnych?
Podstawowe szkolenie z informacji niejawnych zazwyczaj trwa kilka godzin. Obecnie istnieje możliwość wykonania takiego szkolenia w formie zdalnej. Po wykonaniu szkolenia kursantowi wydawane jest specjalne zaświadczenie o jego odbyciu.
Co daje certyfikat ISO 27001?
Mówiąc o bezpieczeństwie informacji nie sposób nie wspomnieć o certyfikacie ISO 27001. ISO/IEC 27001 jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych norm dla systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Certyfikat ISO 27001 jest uznawany na całym świecie jako potwierdzenie, że firma stosuje odpowiednie praktyki w zakresie bezpieczeństwa informacji. Posiadanie tego certyfikatu wpływa pozytywnie na budowanie zaufania klientów, partnerów biznesowych oraz renomę firmy. Samo zaś wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnego z ISO 27001 pozwala między innymi na lepszą ochronę informacji przed zagrożeniami i ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa danych.